Elazığ SRC 1 Belgesi

Uluslararası Yolcu Taşımacılığı yapan veya yapacak olan sürücüler için alınması zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesine SRC 1 Belgesi denir. Mesleki yeterlilik belgesi almak için en az ilkokul mezunu olmak gerekmektedir. Ayrıca B-E-C-D sınıfı ehliyetlerden birine sahip olunması yeterlidir. Uluslararası taşımalarda çalışacak  sürücülerin, silah, uyuşturucu, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı hürriyeti bağlayıcı ceza ile hükümlü olmamaları şartı da aranmaktadır.

SRC 1 belgesi için sınav öncesi alınacak eğitimlerde cezalar ve trafik kuralları, çalışma ve dinlenme süreleri, ilk yardım, harita bilgisi ve turizm taşımacılığı gibi dersleri de içeren çeşitli dersler toplam 32 saat süreyle verilmektedir. Bu Derslere katılım zorunludur. SRC 1 belgesi alan sürücüler otobüs, minibüs, taksi, midibüs ve benzeri yolcu taşıyan araçlar kullanabilirler.

Uluslararası yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin zorunlu alması gereken Mesleki Yeterlilik Belgesidir.

SRC 1 Belgesini alan kişi SRC 2 Belgesini de almış sayılır.

 • Src1 Belgesini alanlar hem yurtdışı, hem de yurtiçi yolcu taşımacılığı yapabilmektedir
 • Eğitim süresi toplam 32 saattir. Derslere katılım zorunludur.
 • Otobüs kullanacaklar için yaş şartı 26, minibüs kullanacaklar için 19 dur.
 • Ayrıca SRC 1 belgesi almak için B-C-E-D sınıfı ehliyetlerden birine sahip olmak yeterlidir.
 • Uluslararası taşımalarda çalışacak sürücülerin, silah, uyuşturucu, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı herhangi bir hürriyeti bağlayıcı ceza ile hükümlü olmamaları şartı da aranmaktadır.

SRC Kanun Hükmü

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu gereğince hazırlanan “Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği” yürürlüğe girdiğinden Araç sahibi olsun veya olmasın, ticari taşıt kullanma belgesi sahibi olan bütün şoförlerin SRC belgesi alma zorunluluğu vardır. SRC belgesi olarak nitelendirilen yeni ticari araç sürücü belgesi olmayan ticari araç sürücülerinin araçlarını kullanamayacakları Ulaştırma Bakanlığı tarafından açıkça belirtilmiştir.

SRC1 için gerekli evraklar nelerdir ?

 • Sizler için detaylı olarak hazırladığımız SRC gerekli evraklar sayfasından detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

SRC1 sınav tarihleri nelerdir ?

 • SRC sınav tarihlerini sizler için SRC Sınav Tarihleri sayfasında detaylı olarak hazırladık, tıklayarak yazıyı inceleyebilirsiniz.

SRC1 sorumlu dersler nelerdir ?

 • SRC sınavlarında sorumlusu olduğunuz ve eğitimini alacağınız dersleri SRC1 Ders Programından detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Sınavsız SRC1 (Muafiyet) Nedir?

 • Sınavsız SRC1 durumunuzu öğrenmek için SRC1 Muafiyet yazımızı detaylıca inceleyiniz.

SRC1 Alma süreci nedir? Ne kadar sürede SRC1 Belgesi alınır?

 • SRC1 alma sürecini ve sınav ile ilgili detayları bu yazımızdan inceleyebilirsiniz.

SRC1 Fiyatı ne kadardır?

 • SRC1 Belgesi ücretleri hakkında detaylı bilgi için SRC1 Fiyatları yazımızı tıklayarak inceleyebilirsiniz.

SRC1 Belgesi alırken aranılan şartlar nelerdir?

 • SRC belgeleri için öngörülen eğitim programları ve aranılan şartlar da farklılık göstermektedir; SRC1 eğitim programları ile ilgili yazımızda kaç saat ders almanız gerektiğini detaylı olarak inceleyebilirsiniz.