Elazığ SRC 4 Belgesi

Eşya kargo taşımacılığının yurt içinde yapılacak olması durumunda söz konusu ticari taşıt sürücüleri SRC 4 belgesi alarak zorunlu mesleki yeterlilik belgesine sahip olurlar. SRC 1 ve SRC 2 belgelerinde olduğu gibi aynı şekilde SRC 3 belgesi alan ticari taşıt sürücüsü de SRC 4 belgesi almış sayılmaktadır ve SRC 3′e sahip olanlar açısından ayrıca SRC 4 belgesi alma gereği yoktur. SRC 4 belgesi bulunan sürücüler de tır, kamyon, pikap, panelvan ve kamyonet gibi yük taşıyan araçları kullanabilirler.

SRC4 Yurtiçi eşya kargo taşımacılığı yapan sürücülerin alması gereken Mesleki Yeterlilik Belgesidir.

SRC4 Belgesi için de SRC3 belgesi için aranan şartlar geçerlidir. Eğitim sürecinde alınan dersler de 1-2 ders dışında aynıdır. Eğitim süresi toplam 28 saattir. Derslere katılım zorunludur. Src 4 mesleki yeterlilik belgesi alan sürücüler yurt içinde yük, eşya ve kargo taşımacılığı yapabilmektedir. Src 4 belgesi alan sürücüler şehirler arası yük taşıyabileceği gibi şehir içinde de yük taşırlar. Src 4 belgesi almak için 4 günlük eğitime katılmak zorunludur.

SRC3 belgesi bulunan sürücüler SRC4 belgesini de almış sayılmaktadırlar.

Src 4 Belgesi İle Kullanılan Araçlar;

  • SRC4 belgesi bulunan sürücüler de tır, kamyon, pikap, panelvan ve kamyonet gibi yük taşıyan araçları kullanabilirler.
  • Src 4 belgesi almak için 18 doldurmak, 63 yaşından gün almama şartı aranır.
  • Src 4 mesleki yeterlilik belgesi almak için en az ilkokul mezunu olmak yeterli olup 19 yaşından gün almak gereklidir. B-E-C-D ehliyetlerden birine sahip olmak yeterlidir.

SRC Kanun Hükmü

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu gereğince hazırlanan “Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği” yürürlüğe girdiğinden Araç sahibi olsun veya olmasın, ticari taşıt kullanma belgesi sahibi olan bütün şoförlerin SRC belgesi alma zorunluluğu vardır. SRC belgesi olarak nitelendirilen yeni ticari araç sürücü belgesi olmayan ticari araç sürücülerinin araçlarını kullanamayacakları Ulaştırma Bakanlığı tarafından açıkça belirtilmiştir.

SRC4 için gerekli evraklar nelerdir ?

  • Sizler için detaylı olarak hazırladığımız SRC gerekli evraklar sayfasından detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

SRC4 sınav tarihleri nelerdir ?

  • SRC sınavlarının sınav tarihlerini sizler için SRC Sınav Tarihleri sayfasında detaylı olarak hazırladık, tıklayarak yazıyı inceleyebilir detaylı bilgi alabilirsiniz.

SRC4 sorumlu dersler nelerdir ?

  • SRC sınavlarında sorumlu olduğunuz ve eğitimini alacağınız dersleri SRC4 Ders Programından detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Sınavsız SRC4 (Muafiyet) Nedir?

  • Sınavsız SRC4 ile ilgili durumunuzu öğrenmek için SRC4 Muafiyet yazımızı inceleyebilirsiniz.

SRC4 Alma süreci nedir? Ne kadar sürede SRC4 Belgesi alınır?

  • SRC4 alma sürecini ve sınav ile ilgili bilgileri yazımızdan inceleyebilirsiniz.

SRC4 Fiyatı ne kadardır?

  • SRC4 Belgesi ücretleri hakkında detaylı bilgi almak için SRC4 Fiyatları yazımızı inceleyebilirsiniz.

SRC4 Belgesi alırken aranılan şartlar nelerdir?

  • SRC belgeleri için öngörülen eğitim programları ve aranılan şartlar da farklılıklar vardır; SRC4 eğitim programları ile ilgili yazımızda kaç saat ders almanız gerektiği detaylı olarak belirtilmektedir.